KodlContemporary x Velaa Private Island
Detaily projektu:
KodlContemporary × Velaa Private Island
The Glass Collection
2023
Adresa:
Velaa Private Island
Connect:
K desátému výročí maledivského Velaa Private Island vznikla ve spolupráci s KodlContemporary malá galerie, která prezentuje návštěvníkům unikátní skleněné plastiky předních českých výtvarníků, ale i neocenitelnou kvalitu řemesla, které má v Čechách odvěkou tradici.
Sklářství má v Českých zemích hlubokou a dávnou tradici. První skláři na našem území byli Keltové a jejich zručnost dokládají archeologické nálezy pocházející z 3. až 1. století př. n. l. S úpadkem keltské kultury sklářská tradice na chvíli utichla a vrátila se až v období středověku, kdy se sklo poprvé začalo používat jako výplň oken určená především pro chrámové stavby. Od středověku již sklářská tradice pouze vzrůstala a postupem času se České země staly jedním z hlavních světových center tohoto řemesla. Není proto divu, že pro prezentaci české kultury na Maledivách bylo vybráno právě sklo.
K účasti na výstavě byli osloveni tři umělci: Rudolf Burda, Lukáš Novák a Rony Plesl. Tvorba každého z umělců se liší jak přístupem k umění jako takovému, tak technikami i zpracovávanými tématy, přesto však mají jednu spojitost, a tou je touha neustále pokořovat hranice skla a hledat nové formy uměleckého vyjádření skrze tento nesmírně fascinující amorfní materiál. Všichni tři umělci byli osloveni k vypracování unikátních objektů ze skla, které by byly vytvořeny přímo na míru pro výstavu k desátému výročí Velaa Private Island. Každý z autorů se věnoval tematice ostrova ze zcela odlišného úhlu pohledu, což návštěvníkům galerie umožňuje prožít specifickou atmosféru maledivské přírody ještě o něco intenzivněji.
Rudolf Burda je na výstavě zastoupen pěti uměleckými díly, vyznačujícími se minimalistickým provedením a hlubokým citem pro podstatu samotného materiálu skla. Ve své tvorbě vychází ze základních geometrických forem, které se snaží co nejvíce simplifikovat, a dopracovat se tak až k samotné esenciální podstatě – perfektní formě, oproštěné od všeho nadbytečného. Jeho díla tematicky vycházejí z fascinace přírodou a jejími zákony, často se odkazují k průzkumu mikrokosmu či makrokosmu a snaží se zprostředkovat energii, která je základní esencí všeho stvoření.
Lukáš Novák naproti tomu přistupuje k materiálu skla jako k naprosto unikátní látce, která skrze svou formu a transparentnost umožňuje ještě intenzivnější prožitky skutečnosti. Na výstavě prezentuje tři objekty vytvořené ze specifického ručně broušeného, řezaného a leštěného optického skla, které se pro své kvality používá například v astronomii.
Rony Plesl je mistrem v pokoušení hranic média skla. V roce 2022 prezentoval Českou republiku v rámci 59. mezinárodního bienále výtvarného umění v italských Benátkách sérií děl nazvanou Stromy rostou z nebes – světově vůbec největšími jednolitými skleněnými plastikami, které byly kdy vyrobeny. K jejich výrobě použil unikátní techniku Vitrum Vivum, jež umožňuje odlévání velkoformátových skleněných objektů a kterou v takovémto rozsahu začal používat jako první na světě. Na výstavě se prezentuje dvěma plastikami Man & Woman a Le Grand Jeu, unikátními díly, v nichž se snoubí stylová elegance s intelektuální hloubkou a řemeslně dokonalým provedením.